Boidyashri Gogoi

Makeup & Hair Stylist

K udržení zdraví vašeho psa patří péče o jeho ústní hygienu.

K udržení zdraví vašeho psa patří péče o jeho ústní hygienu.

Většina praktických zubních lékařů dokáže léčit drobné ortodontické problémy a někteří provádějí ortodontickou práci. Ale je pravděpodobnější, že komplikované případy postoupí ortodontistovi. 

Pokračování

Proč navštívit ortodontistu

„Většina pacientů vnímá ortodoncii jako pouhé rovnání zubů, ale jedním z nejdůležitějších faktorů je způsob, jakým skus na konci léčby do sebe zapadá,“ říká Alan R. Heller, DDS, ortodontista s kancelářemi v Bethesdě a Laurel, Md. .

Křivé nebo ucpané zuby, stejně jako předkusy a podkusy mohou vést ke vzniku zubního kazu, onemocnění dásní a dokonce ke ztrátě zubů. Je to proto, že překrývající se zuby mohou být obtížně čistitelné.

Špatné sousto může také způsobit problémy při žvýkání a mluvení. Nemluvě o přílišném opotřebení, broušení a sevření.

Ortodoncie ušla za ta léta dlouhou cestu. U řeckých a etruských artefaktů byly nalezeny primitivní, ale dobře navržené ortodontické aparáty, říká Rogers.

Nerezové konzoly a dráty byly představeny v roce 1927. Čiré keramické nebo porcelánové konzoly debutovaly v 70. letech 20. století. V roce 1999 byl představen Invisalign. Je to řada průhledných táců, které se vejdou do úst a vyměňují se každé dva týdny. Mezi další zarovnávače zásobníků patří ClearCorrect; Simpli5; a červená, bílá a modrá.

Dnes mohou být některá rovnátka téměř neviditelná. Některé mají závorky čiré nebo v barvě zubů. Jiné jsou připevněny k lingvální (zadní straně) vašich zubů. Zjistěte více o neviditelných zarovnávačích zubů a o tom, jak fungují.

Kdy jít k ortodontistovi

AAO doporučuje, aby děti navštěvovaly ortodontistu nejpozději do 7 let, i když nejsou žádné problémy. Je to proto, že čelist se stále vyvíjí a je nejlepší zachytit problémy včas.

“Většina dětí chodí na ortodontickou léčbu, když je jim mezi 9 a 14 lety, ale průměr u dívek je o něco dříve,” říká Rogers.

Typickému dospělému pacientovi může být 26 až 44 let, ale Rogers říká, že rovnátka dával i lidem ve věku 60 a 70 let.

Jak dlouho bude léčba trvat? Ortodontisté upravují léčbu pro každého pacienta. Obvykle to trvá jeden až tři roky.

Výběr ortodontisty

Aby Henson srovnal zuby svého syna, požádal rodinu a přátele o doporučení. Poté vyzpovídala tři ortodontisty. Rozhodla se použít synova doktora pro vlastní rovnátka, protože se jí líbil plán léčby jejího syna a výsledky – no, přinutily ji k úsměvu.

Pokračování

Ortodontista nabídl i rodinnou slevu. A jeho kancelář byla pohodlná. To bylo pro Hensona velké plus, protože má schůzky každých šest týdnů.

Heller doporučuje zeptat se, jak snadné je naplánovat schůzky. Zda je praxe pro vás vhodná, hodně závisí na osobnosti ortodontisty a na tom, jak dobře se tam cítíte.

“Způsob ordinace a způsob léčby pacienta se může dost lišit v závislosti na filozofii ordinace, osobnosti lékaře a přátelském přístupu personálu,” říká Heller.

Nejprve konzultace

Mnoho ortodontistů nabízí bezplatné nebo levné konzultace. Rogers’ má 45 minut. Zahrnuje panoramatický rentgen, který poskytuje pohled do celých úst, fotografie a anamnézu.

Mimo jiné změří, jak široce může pacientka otevřít ústa a zda je čelistní sval citlivý nebo cvaká, což může znamenat skřípání. Také změří výstupek (kolik zubů vyčnívá) a shlukování zubů.

Než odejdou, pacienti získají odhad nákladů na léčbu, délky a cílů. Zjistěte více informací o tom, jak zarovnávače zubů doma fungují – a jaké faktory byste měli vzít v úvahu.

Co budete platit

Náklady na ortodontickou práci se liší podle lékaře a regionu. Rogers účtuje asi 5 880 dolarů za děti a 6 380 dolarů za dospělé, i když některé mohou být nižší nebo vyšší.

Heller říká, že existuje řada cen „od jednoho sousedství k druhému, stejně jako rozdíly ve způsobu, jakým jsou některé praktiky provozovány“. Někteří vidí až 100 pacientů denně. Jiné ordinace vyžadují méně pacientů denně, včetně Heller’s, kde je denně 40 pacientů. Cena Invisialign se také liší. Najděte další informace o tom, jak rovnání zubů doma funguje – a jaké faktory byste měli vzít v úvahu.

Dražší neznamená vždy lepší. Jít k ortodontistovi, který nabízí videohry v čekárně a bohaté, vysoké ceny? Možná platíte více za blesk než za látku, říká Heller.

Mnoho ortodontistů nabízí pro klienty s dobrým úvěrem bezúročné financování. A většina nabízí i financování přes banky.

Podle AAO mělo v roce 2010 60 % všech nových pacientů zubní pojištění, které zahrnuje ortodontické výhody.

Zeptejte se, zda existuje doživotní omezení nebo maximum nebo nějaké věkové omezení.

A pamatujte: Stejně jako pojištění zubů je i ortodontické pojištění navrženo tak, aby pokrylo pouze část poplatku, ne celý.

Pokračování

Miluje, co vidí

Henson má významnou práci jako výkonný ředitel arizonské pobočky Národní asociace řečníků. Jednou se bála, co si lidé pomyslí, když se objeví na akcích s rovnátky. Ale „všichni mě velmi podporovali a povzbuzovali," ona říká.

variconis lékárna

Dnes, když se Hensonová podívá do zrcadla, vidí posun ve svých zubech a v její pohodě.

“I když stále nosím rovnátka, zlepšuje to mé sebevědomí, protože vím, že dělám něco, co je pro mě zdravé,” říká Henson.

Funkce WebMD Recenze Laura J. Martin, MD dne 16. srpna 2011

Zdroje

ZDROJE:

Člen American Association of Orthodontists’ 2010  & Studie sčítání pacientů, červen 2011.

Gwen Henson, výkonná ředitelka, Arizona Chapter of the National Speakers Association, Tempe, Ariz.

Michael B. Rogers, DDS, prezident Americké asociace ortodontistů; praktický ortodontista, Augusta, Ga.

Alan R. Heller, DDS, ortodontista, Bethesda, Md. a Laurel, Md.

Možná jste slyšeli o výhodách kokosového oleje. Možná používáte kokosový olej ve své stravě více. Ale co tím krmit svého psa? 

Existuje mnoho způsobů, jak může kokosový olej prospět vám i vašemu psovi. Kokosový olej působí protizánětlivě a antimykoticky. Veterináři souhlasí s tím, že určitá množství přidaná do stravy vašeho psa jsou zdravá a bezpečná.

Pokud uvažujete o přidání kokosového oleje do stravy vašeho psa, uvědomte si výhody a vedlejší účinky, než to uděláte.

Co je kokosový olej?

Kokosový olej obsahuje zdravé přísady a zpestří vaši spíž. Možná vám nějaké sedí na poličce. Kokosový olej lze využít i jinými způsoby.‌

Kokosový olej pochází z lisování masa uvnitř kokosových ořechů. Vytlačená tekutina nebo extrakt pomáhá tvořit kokosový olej. Má vysoký obsah mastných kyselin a nasycených tuků. Tyto složky pomáhají udržovat vaši pokožku, nehty a vlasy zdravé. Jsou také dobrou volbou pro vás a vašeho psa. ‌

Krmení vašeho psa kokosovým olejem má klady i zápory. Než s tím začnete, měli byste znát doporučené množství a vedlejší účinky. ‌

Nerafinovaný kokosový olej neboli panenský kokosový olej je pro vašeho psa nejlepší. Když krmíte svého psa olejem, uvědomte si, že každý olej má jinou chuť a vůni. Ne všechny kokosové oleje voní stejně. Možná budete muset najít ten, který má váš pes nejraději. 

Výhody kokosového oleje pro psy

Některé z věcí, které může kokosový olej udělat pro vašeho psa, zahrnují: 

Usnadnit zánět Bojujte se škodlivými houbami a bakteriemi Pomoci trávení Snadné odkašlávání Pomozte pleti a vlasům Udělejte jim lesklou srst Odstraňte zápach

Může také:

Snižte mozkové léze, které se zhoršují s věkem vašeho psa Zlepšete fungování jejich štítné žlázy Pomozte špatnému dechu Usnadněte alergické reakce na venkovní pyl Vyrovnat inzulín Udělejte z nich více energie

Mějte na paměti, že tato tvrzení nebyla prokázána veterináři. Je důležité, abyste si promluvili se svým veterinářem, než zavedete do stravy svého psa něco nového. Budou vědět, zda váš pes potřebuje kokosový olej, a doporučí správné množství krmení podle velikosti vašeho psa. 

Pokračování

Vedlejší účinky kokosového oleje pro psy

Je bezpečné krmit svého psa kokosovým olejem. Mohou se ale objevit některé potenciální reakce nebo zažívací potíže. Pokud svému psovi dáte příliš mnoho kokosového oleje, může dostat průjem. Váš veterinář vám sdělí zdravé množství, které svému psovi podat. 

V některých případech může mít váš pes alergii na kokosový olej. Příznaky alergie zahrnují podrážděný žaludek a svědění.

Kokosový olej může způsobit, že váš pes přibere na váze. Na každou lžičku kokosového oleje pro vašeho psa byste měli přidat 120 kalorií. Pokud má váš pes pankreatitidu, nedávejte mu kokosový olej. 

Jak dát svému psovi kokosový olej

Existuje spousta kreativních způsobů, jak přidat kokosový olej do stravy vašeho psa. Ale ujistěte se, že nepřidáváte příliš mnoho. Pokud ano, váš pes by mohl mít později zdravotní problémy. 

Mezi zábavné recepty, které můžete vyzkoušet, patří: 

Nepečené kokosové pochoutky. Tyto snadno vyrobitelné pochoutky se skládají ze čtyř ingrediencí a nevyžadují pečení. Chcete-li to udělat, kombinujte kokosový olej, arašídové máslo (bez xylitolu), ovesné vločky a strouhaný kokos. Můžete je tvarovat, jak chcete, a dát je svému psovi s mírou.‌

Pochoutky z mraženého kokosového oleje. Tyto lahůdky si můžete vyrobit, jak chcete. Pro tradiční pochoutku z arašídového másla smíchejte banány, kokosový olej a arašídové máslo. Vložte do silikonového tácku a zmrazte.

Pochoutka z arašídového másla z kokosového oleje. Toto je další snadná léčba, kterou můžete vyzkoušet. Potřebujete pouze kokosový olej, arašídové máslo a špetku skořice. Všechny ingredience společně rozpusťte na varné desce. Jakmile jsou roztaveny a smíchány, přidejte směs do silikonových forem. Zmrazit. Po ztuhnutí uložte do lednice. 

Pochoutka z kokosu a hrušek. Tento recept dá trochu více práce. Budete potřebovat kokosovou mouku, hruškové pyré nebo hruškovou kojeneckou výživu (také bezpečné pro psy), med, kokosový olej a vodu. Nejprve smíchejte ingredience. Poté z nich udělejte malé kuličky a dejte je na plech. Nakonec je vařte 10 minut při 350 stupních Fahrenheita.

Než dáte svému psovi nějaké nové pamlsky nebo zbytky ze stolu, měli byste se ujistit, že je to pro něj bezpečné. Existují překvapivá jídla, která psům škodí.

10 tipů pro lepší zdraví zubů u psů

K udržení zdraví vašeho psa patří péče o jeho ústní hygienu. Péče o zuby vašeho psa a zdravá strava může později snížit riziko onemocnění úst. Neléčené zubní onemocnění může způsobit ztrátu zubů a další bolestivé infekce v těle vašeho psa. 

1. Dechová zkouška

Zápach z úst může být běžným příznakem onemocnění dutiny ústní u vašeho psa. Je přirozené, že dech vašeho psa nevoní skvěle. Pokud je však dech vašeho psa ohromující, může to být způsobeno paradentózou nebo kazícími se zuby. 

2. Služba rtů

Kontrola dásní a zubů vašeho psa každých pár týdnů vám pomůže zjistit, co se děje v jeho tlamě. Jejich dásně by měly být růžové. Pokud jsou bílé, červené nebo oteklé, možná budete chtít naplánovat návštěvu veterináře. Jejich zuby by měly být čisté bez nahromadění hnědého zubního kamene. 

3. Příznaky onemocnění dutiny ústní

Zubní onemocnění může vašemu psovi způsobit mnoho bolesti. Po letech hromadění zubního kamene, plaku a bakterií by váš pes mohl mít infekci, zánět nebo kazící se zub. Psi často nevykazují bolest, takže to může zůstat bez povšimnutí. Pokud je váš mazlíček stále podrážděnější a letargický a nechce jíst, může to být známka toho, že má onemocnění ústní dutiny. 

4. Zmírnění zubního kazu

K zubnímu kazu může časem dojít. Začíná to tvorbou plaku a ztvrdnutím na zubní kámen. Neošetřený zubní kámen a nahromaděný plak pod linií dásní může být obtížné odstranit a poškozuje zub. 

Neléčený zubní kaz a infekce mohou vést k onemocnění parodontu. To může být životu nebezpečné pro vašeho psa. Pravidelné čištění zubů a péče o orální zdraví vašeho psa může zabránit zubnímu kazu. 

5. Čištění psích zubů

Čištění zubů vašeho psa nemusí být něco, o čem víte, že musíte udělat. Ale může to být skvělý způsob, jak zabránit hromadění plaku. Na rozdíl od lidí jim nemusíte čistit zuby denně. Vašemu psovi se nemusí zpočátku líbit čištění zubů, ale může mu pomoci vytvořit si z toho rutinu a vzbudit v něm nadšení. 

Pokračování

K čištění budete muset použít zubní kartáček pro psy nebo kartáček na konečky prstů. Budete také potřebovat zubní pastu pro psy. Nepoužívejte lidskou zubní pastu kvůli toxicitě chemikálie pro psy. Váš veterinář vám může poradit správné nástroje pro čištění zubů.

6. Rozjasnění perleťově bílé

Nejdůležitější součástí čištění zubů vašeho psa je odstranění plaku z dásní. Následující tipy vám pomohou dosáhnout toho nejlepšího zážitku z čištění vašeho psa: 

Před kartáčováním vytvořte klidnou atmosféru. Ujistěte se, že se váš pes cítí pohodlně. Nejprve se dotýkejte zubů a dásní svého psa bez kartáčku. Dotkněte se jejich zubů kartáčkem. Představte svému psovi zubní pastu tak, že ji necháte olíznout z vašich prstů. Přidejte zubní pastu na zubní kartáček a začněte čistit. Postupujte pomalu a pohybujte se zepředu dozadu a shora dolů. Cestou odměňujte a chvalte.

7. Frekvence kartáčování

Čištění zubů je základem dobrého zdraví ústní dutiny. Poté, co se váš pes naučí tolerovat kartáčování, bude nejúčinnější zkusit to jednou denně. Čištění jednou denně může snížit budoucí čištění zubů od veterináře později. 

8. Poznejte své ústní poruchy

Zubní onemocnění začíná brzy. V dospělosti má mnoho psů určitý stupeň zubních problémů. Mezi časné příznaky zubního onemocnění patří zápach z úst, nahromadění žlutého nebo hnědého zubního kamene na zubech a červené a oteklé dásně. Včasné upozornění může pomoci rychle zmírnit bolest vašeho psa. Zubní onemocnění může způsobit chronickou bolest vašeho psa, která může zůstat bez povšimnutí. 

Podobné problémy se zuby, které se vyskytují u lidí, se mohou vyskytnout u psů. Mezi běžné problémy patří zlomené zuby a kořeny, periodontální onemocnění, infikované nebo abscesové zuby, nádory v ústech a špatné postavení zubů. 

9. Žvýkej na tohle

Žvýkací hračky jsou skvělým způsobem, jak vašemu psovi ulehčit od nudy a uspokojit jeho přirozený žvýkací instinkt. Ohryzávání žvýkacích hraček je pro psy přirozený způsob čištění zubů. Neustálé žvýkání škrábe z jejich zubů plak. Ujistěte se, že otočíte a sledujte bezpečné žvýkací hračky. 

Pokračování

10. Dieta pro zdravé zuby

Neexistuje jedna dokonalá strava pro každého psa. Váš veterinář vám může pomoci určit správnou stravu pro vašeho psa. Udržování zdravého psa je důležitější než výběr mokrého nebo suchého krmiva. Pokud má váš pes přetrvávající potíže s hromaděním plaku, existují speciální suché krmivo pro psy, které kontroluje plak a zubní kámen. 

WebMD Medical Reference Recenze: Amy Flowers, DVM, 13. února 2021

Zdroje

ZDROJE: 

American Animal Hospital Association: „10 faktů, které potřebujete vědět, abyste ochránili orální (a celkově!) zdraví vašeho mazlíčka.“

American Kennel Club: “5 snadných způsobů, jak udržet zuby svého psa čisté” “Udržovat zuby svého psa čisté pomocí pěti tipů.” “Kroky čištění zubů, aby psí zuby oslnily.”

American Veterinary Medical Association: “Péče o zuby domácích mazlíčků.”

Franktown Animal Clinic: “Jak udržovat zuby svého psa čisté mezi veterinárními návštěvami.”

MSPCA-Angell: “Jak zjistit, zda má váš pes zubní onemocnění.”

Pokud vlastníte psa, slyšeli jste toto pravidlo: 1 rok pro Fida se rovná 7 letům pro vás. Ukázalo se, že matematika není tak jednoduchá. Psi brzy dospívají rychleji než my.

Scroll Up
Sitemap